Cudowna Kopenhaga

Kopenhaga ma wiele aspektów i atrakcji, które można znaleźć podczas wizyty tutaj. Odkryjmy to wspaniałe miasto.

Mała Syrenka

Pamiętam wyraźnie Małą Syrenkę, bajkę o syrence, która mieszkała pod morzem i wyszła na powierzchnię, aby uratować przystojnego księcia przed utonięciem w katastrofie statku. Reszta historii jest do obejrzenia, ale na pamiątkę tej opowieści w porcie kopenhaskim znajduje się brązowy posąg Małej Syrenki, umieszczony na skale. W rzeczywistości jest to oficjalne godło Kopenhagi. Jeśli jesteś fanem Hansa Christiana Andersena, możesz chcieć odwiedzić grób tego autora, który znajduje się na Cmentarzu Asystentek wraz z miejscami pochówku innych znanych osobistości.

Kanały kopenhaskie

Wspomniałem o kanałach, stanowią one integralną część miasta i w znacznym stopniu wpływają na charakter Kopenhagi. Najbardziej znanym kanałem jest Nyhavn, który rozciąga się od portu do serca miasta. Ten bardzo atrakcyjny kanał jest popularny nie tylko wśród odwiedzających na wakacjach w Danii, ale także wśród mieszkańców. Spacerując wzdłuż Nyhavn, można zobaczyć po jednej stronie kanału, jaskrawo zabarwione XVII i XVIII-wieczne kamienice szczytowe. Numer 67 Nyhavn to dom, w którym mieszkał kiedyś Hans Christian Andersen. Po drugiej stronie znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i bary. W lecie jest to bardzo żywe miejsce. Możesz wybrać lokal, być może usiąść na zewnątrz, a następnie obserwować, jak świat przechodzi, delektując się wybranym napojem. Z Nyhavn możesz odbyć godzinny rejs kanałowy. Kolejnym punktem wyjścia dla rejsów kanałowych jest Gammel Strand na terenie portu.

Stroget

Nie minie dużo czasu, zanim natkniesz się na Stroget, który jest pod wieloma względami sercem miasta. Jest to ruchliwa ulica dla pieszych o długości 1,1 kilometra i długości 0,7 mili w głównej dzielnicy handlowej, oferująca towary od sklepów przyjaznych dla budżetu do sklepów projektantów światowej klasy. Upewnij się, że udajesz się w dół niektórych bocznych uliczek nie tylko po więcej sklepów, ale i spokojniejsze dzielnice, gdzie możesz odwiedzić lokalne kościoły, zatrzymać się na kawę w jednej z kawiarni lub po prostu zwiedzić.

Ogrody Tivoli

Ogrody Tivoli są prawdopodobnie tak dobrze znane jak Mała Syrenka. Jest to połączenie parku rozrywki i ogrodu rozrywki, otwartego po raz pierwszy w 1843 roku, oferującego ponad 20 atrakcji, w tym kolejkę górską, karuzele, pantomimę, teatry lalkowe i plenerowe, a także liczne restauracje i kawiarnie. Znajdują się tu również ogrody kwiatowe oraz sala koncertowa w stylu mauretańskim, oświetlona w nocy.

Pałac Christiansborg

800-letni pałac Christiansborg, położony na maleńkiej wyspie Slotsholmen w centrum miasta, jest duńską siedzibą rządu, gabinetu premiera i Sądu Najwyższego Danii, a wszystko to w jednym wielkim budynku. Jest to jedyny budynek na świecie, w którym mieszczą się wszystkie trzy gałęzie administracji państwowej. Jeśli zdarzyło ci się obejrzeć doskonały duński program telewizyjny Borgen, to miało to miejsce tutaj. Jest on otwarty dla publiczności i jest jednym z najważniejszych miejsc turystycznych odwiedzanych w Kopenhadze. Części pałacu są wykorzystywane przez Rodzinę Królewską do realizacji funkcji i imprez okolicznościowych, a także można odwiedzić Royal Reception Rooms, Tower Room i Oval Throne Room. Wielka Sala jest najbardziej imponującą częścią pałacu, która mieści 400 gości i jest wykorzystywana do organizacji bankietów, kolacji państwowych i przyjęć. Jest to również miejsce, gdzie można znaleźć przepiękne gobeliny królowej, które przedstawiają 1000 lat duńskiej historii. Kaplica Pałacu Chrześcijańskiego jest częścią pałacu i jest używana do ceremonii religijnych dla członków duńskiej rodziny królewskiej, w tym chrztów, potwierdzeń i oficjalnego leżącego w państwie.

Zamek Rosenborg

Również w centrum miasta znajduje się zamek Rosenborg, piękny zabytkowy budynek, który pochodzi z początku XVII wieku. Znajdują się tam największe duńskie skarby sztuki królewskiej i klejnoty koronne. Wewnątrz znajdują się koronacyjne trony i gobeliny przedstawiające bitwy pomiędzy Danią i Szwecją. Możesz również odwiedzić prywatny gabinet króla. Istnieje specjalna kolekcja szlachetnego szkła weneckiego oraz portrety kilku członków dawnej rodziny królewskiej. Ogród Zamkowy Rosenborg jest najstarszym ogrodem królewskim w kraju i jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców Kopenhagi. Obok zamku znajdują się baraki, w których stacjonują Królewscy Strażnicy Życia i którzy pilnują zamku Rosenborg.

Pałac Amalienborg

Pałac Amalienborg składa się z czterech identycznych pięknych pałaców otaczających ośmiokątny dziedziniec i jest oficjalnym domem duńskiej rodziny królewskiej. Pałac jest strzeżony dzień i nocą przez Królewską Straż Życia, która maszeruje od zamku Rosenborg ulicami do pałacu Amalienborg.

Okrągła wieża

Okrągła wieża jest starożytną budowlą o wysokości 36 metrów i 17 stóp, zbudowaną pierwotnie jako obserwatorium astronomiczne w XVII wieku. Jeśli wejdziesz po schodach na szczyt, zostaniesz nagrodzony wspaniałymi widokami na Kopenhagę. Jest tu szklana podłoga, która, patrząc w dół, daje widok na wnętrze wieży. Sala Biblioteki, dostępna tylko wzdłuż rampy wieży, jest aktywnym miejscem kulturalnym dla wystaw i koncertów.

Muzeum Narodowe Danii

Muzeum Narodowe Danii jest obowiązkową wizytą dla osób zainteresowanych duńską historią i kulturą. Znajdują się tu wystawy z epoki kamienia, epoki wikingów, średniowiecza i renesansu…. aż do współczesnej historii Danii. Kolekcje obejmują rydwan słoneczny, który ma ponad 2000 lat, romańskie i gotyckie okucia kościelne, duńską porcelanę i srebro, antyki i monety.

Galeria Narodowa Danii oferuje największą kolekcję duńskiej sztuki od XVII wieku do dnia dzisiejszego, a także dzieła z całego świata, w skład której wchodzą tacy artyści jak Rubens, Matisse i Munch. W rzeczywistości ma jedną z najlepszych kolekcji Matisse’a na świecie. Carlsberg Glyptotek jest muzeum sztuki zbudowanym wokół osobistej kolekcji Carla Jacobsena (1842-1914), syna założyciela browarów Carlsberg. Jest to głównie muzeum rzeźb z eksponatami z kultur starożytnych, takich jak Rzymianie, Grecy i Egipcjanie. Są też bardziej nowoczesne prace, w tym niektóre autorstwa Rodina.

Znana jest także kolekcja obrazów francuskich impresjonistów i duńskich malarzy. Kolekcja francuska obejmuje dzieła Moneta, Pissarro, Renoira, Degasa, Cézanne’a, Van Gogha, Toulouse-Lautreca i Bonnarda. Tuż za miastem znajduje się skansen, jeden z najstarszych i największych skansenów na świecie. Obejmuje 86 akrów ziemi i obejmuje 50 gospodarstw rolnych, młynów i domów w okresie od 1650 do 1940 roku. Intencją muzeum jest pokazanie historii i wyglądu życia wiejskiego, jakim było kiedyś.Reprezentowane są wszystkie regiony Danii oraz dawne prowincje duńskie, które istniały w Szwecji i Niemczech.

Jesteś zainteresowany wyjazdem do Danii? sprawdź: Busy Polska-Dania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *