Flaga Danii

Kształt flagi

Flaga Danii ma czerwono-biały krzyż, który jest poza centrum uwagi. Wcześniej krzyż był wyśrodkowany równomiernie, tworząc idealny kwadrat. Został on jednak później rozszerzony w nierównomiernym stosunku wysokości do szerokości. Aktualny stosunek jego wysokości do szerokości wynosi 28:37. Flaga Danii nazywana jest „Dannebrogiem”, co oznacza „tkaninę Duńczyków” lub „czerwoną flagę”. Historia głosi, że flaga Danii zeszła z nieba po tym, jak król Danii Waldemar II pokonał Estonię 15 czerwca 1219 roku. W 1625 r. został oficjalnie użyty jako flaga państwowa, co czyni go najstarszą flagą w Europie.

Kolory na fladze

Kolory używane w fladze duńskiej to czerwony i biały. Flaga ma biały krzyż, który rozciąga się do krawędzi flagi. Biały krzyż reprezentuje chrześcijaństwo. Biały krzyż jest również używany przez inne kraje nordyckie: Finlandię, Norwegię, Szwecję i Islandię. Ponadto, biały kolor symbolizuje spokój i uczciwość. Czerwony kolor symbolizuje siłę, odwagę i wytrzymałość.

Szukasz firmy która drukuje flagi?
Wejdź na stronę: drukowanie flag

Historia flagi

Historycznie, flaga duńska była kwestionowana. Na przykład bitwa pod Lyndanisse w 1219 r., w której Estonia została przejęta przez króla Danii Waldemara II. W Holandii, w latach 1370-1386, dwór herbu Valdemara IV Atterdaga został opatrzony czerwonym sztandarem jako emblemat z wydłużonym białym krzyżem. Ponadto, Imperium Rzymskie, Konstantyn używał flagi, gdy stał się monarchią absolutną i nawrócił się na chrześcijaństwo.

Zmiany

Flaga Danii zmieniła się nieznacznie na przestrzeni lat. Najstarsza reprezentacja flagi duńskiej została użyta w Gerle Armorial (1370 – 86). Była to krótka flaga z krzyżem w centrum uwagi. Inną wersją flagi była XVIII-wieczna flaga kupiecka, przyjęta w 1748 roku. Flaga handlowa była również identyczna jak flaga państwowa, ale z wyśrodkowanym białym krzyżem. Inne nowsze wersje flagi obejmują flagę kwadratową, flagę jaskółczo-ogoniastą i flagę morską. Królewska duńska marynarka wojenna i statki pokładowe używają bandery morskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *