Miasto Aarhus w Danii

Aarhus jest tętniącym życiem centrum kulturalnym Jutlandii, części Danii, która wyrasta z Niemiec – krainy owianych wiatrem piaszczystych plaż, zapraszających jezior i ufortyfikowanych starych miast. Jest to również jedno z najstarszych miast w Skandynawii. Kiedy założyciele Wikingów osiedlili się tu w VIII wieku, przyciągnęło ich strategiczne położenie, gdzie rzeka uderza w morze. Żeglowna rzeka oznaczała, że Wikingowie mogli łatwo wypłynąć w głąb lądu, jeśli z otwartych wód miał miejsce wrogi atak.

Port

Dziś w Aarhus panuje tętniący życiem port, ważny uniwersytet, bulwar dla pieszych i urocza stara dzielnica wypełniona ludźmi żyjącymi dobrze. To „drugie miasto” cieszy się przyjazną konkurencją z Kopenhagą, której wyrafinowane kosztowanie nie wymaga międzymiastowych połączeń kolejowych w Danii, ponieważ jest tylko jedno miasto – ich. Ale współczesny Aarhus wkracza w trasę turystów z kilkoma znaczącymi atrakcjami i kwitnącą sceną uliczną.

Muzeum Sztuki

Muzeum Sztuki Aarhus – istnieje od lat, ale ostatnio stało się obowiązkowym punktem widokowym, dzięki nowemu, nowoczesnemu budynkowi i personelowi kuratorskiemu, który ma talent do udostępniania i zabawy z najnowszą sztuką. Jednym z największych rysunków jest praca Olafura Eliassona, Your Rainbow Panorama – 360-stopniowy chodnik, który siada na dachu jak tęczowa aureola. Moim ulubionym dziełem w kolekcji jest jeden bardzo duży chłopiec australijskiego artysty Rona Muecka. Ta superrealistyczna, prawie 16-metrowa, kucająca figura zawsze zatrzymuje mnie w moich torach.

Zabytkowe budynki

Jeśli nie lubisz sztuki nowoczesnej, Aarhus ma bardziej tradycyjną taryfę, w tym wspaniałe skansen znany jako Den Gamle By. Dzięki 75 zabytkowym budynkom, które zostały starannie przeniesione z całej Danii, daje to zwiedzającym możliwość przyjrzenia się duńskiemu życiu miejskiemu w minionych dziesięcioleciach.

Muzeum Wikingów

Można podróżować jeszcze dalej w czasie, zaglądając do eksponatów w Muzeum Wikingów, schowanych w piwnicy banku w centrum miasta. W 1960 r., kiedy budowano bank, miejscowi archeolodzy mieli okazję wykopać to miejsce. Przebijając się przez warstwy czasu, odkryli fragment dawno już wikingowskiego miasteczka, w tym pozostałości domów, studni, ulic, narzędzi i ceramiki. Co ciekawe, odkryli bezgłowy szkielet człowieka – jest prawdopodobnie najstarszą ofiarą morderstwa Aarhusa.

Grauballe Man

Aarhus ma jeszcze jedno słynne zwłoki – Grauballe Man, najlepiej zachowanego „fałszywego człowieka” na świecie. Archeolodzy uważają, że był zabity około 2300 lat temu i wrzucony do torfowego bagna. Ze względu na beztlenowe, kwaśne środowisko, wygląda jak facet w średnim wieku. Jest wystawiony na obrzeżach miasta w muzeum prehistorycznym w Moesgård.

Komenda policji w Aarhus

Miasto posiada również fascynującą wystawę poświęconą życiu pod rządami nazistowskimi w czasie II wojny światowej. Komenda policji w Aarhus, używana przez nazistowskich okupantów do siedziby gestapo w latach 1940-1945, jest obecnie siedzibą Muzeum Okupacji 1940-1945, które opowiada historię duńskiego ruchu oporu. Dowiesz się o heroicznych aktach sabotażu, usłyszysz, jak w nocy Anglia upuściła broń, i zobaczysz gazety podziemne, które łączyły ze sobą okupowanych Duńczyków i wiedziały o tym.

Strefa zabawy

Ale Aarhus to nie tylko muzea. Kiedy włóczysz się po ulicach, miasto po prostu się bawi. Dzielnica Łacińska Higgledy-piggledy, obejmująca sześć lub osiem kwadratowych bloków, jest najstarszą dzielnicą, zbudowaną pod koniec XIV wieku po tym, jak miasto wyburzyło stare fortyfikacje Wikingów. Ta okolica jest idealna na zakupy, kawiarnie i spacery. Jego ulice mają historyczne nazwy, takie jak Klostergade, Volden i Badstuegade – od czasu, gdy riffraff odwiedził łaźnie publiczne dla ich corocznej „łaźni bożonarodzeniowej”.

Kolejna strefa zabawy dla ludzi rozciąga się wzdłuż kanału miejskiego. W latach trzydziestych XX wieku Aarhus pokrył swoją rzekę, aby zbudować nową drogę, ale w latach osiemdziesiątych mieszkańcy zdecydowali się ją usunąć. Artystycznie kanalizowali rzekę, tworząc modną aleję, która jest teraz miejscem, które można zobaczyć i zobaczyć. Podszyta nowoczesnymi jadłodajniami, ulica pozostaje żywa nawet po krótkim duńskim okresie letnim.

Aarhus jest dynamicznym miejscem, które łączy w sobie młodzieńczą energię i szacunek dla przeszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *